lego jezyk obcyNa zajęciach z języka polskiego, jako języka obcego dla uczniów z Ukrainy, wykorzystuję klocki LEGOⓇ w nauce tworzenia wypowiedzi pisemnych, takich jak: życzenia i pozdrowienia, plan wydarzeń, opis przedmiotu, postaci oraz krajobrazu.

Najpierw omawiam z uczniami cechy charakterystyczne dla danej formy wypowiedzi, następnie wykonujemy ćwiczenia językowe wprowadzające do tworzenia tekstu pisemnego, a potem przystępujemy do pracy nad właściwym tekstem, połączoną z budowaniem z klocków LEGOⓇ. W tej części uczniowie albo najpierw tworzą tekst, a następnie budują odpowiadające mu osoby, przedmioty lub scenerię lub na odwrót – najpierw budują, a potem opisują.

W ten sposób powstały modele prezentów urodzinowych przy okazji omawiania tematu życzeń i pozdrowień, modele czynności wykonywanych w ciągu dnia, modele Ananasika i Mr Tancerza jako dopełnienie opisu postaci oraz model morskiego krajobrazu z plażą i brylantami ukrytymi pod drzewem w ramach ćwiczeń w opisywaniu krajobrazu. Maksym Mosowskij, Aliciia Pastushenko oraz Savelij Kolosov to prawdziwi entuzjaści moich zajęć z pisania z LEGOⓇ . Dziękuję Wam za Waszą pracę i zaangażowanie!

mgr Monika Wójtowicz

Galeria zdjęć - kliknij tutaj.