Cele i zadania świetlicy szkolnej

Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości. Z ogólnego celu wynikają zadania szczegółowe świetlicy szkolnej:

• Organizowanie zespołowej nauki, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
  • Prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków właściwej postawy społeczno - moralnej (odpowiednie zachowanie sie w szkole, domu i środowisku lokalnym).
  • Wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego, wyrobienie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy na wolnym powietrzu.
  • Prowadzenie współpracy z rodzicami, wychowawcami klas, a także pedagogiem szkolnym celem rozwiązywania napotkanych trudności wychowawczych.

Założenia organizacyjne

• Kwalifikacja uczniów do świetlicy odbywa się na podstawie ww. procedur.
  • Opieką wychowawczą zostają objęci również uczniowie skierowani do świetlicy z powodu nieobecności nauczyciela.
  • Grupa świetlicowa liczy do 25 uczniów – opiekuje się nią jeden wychowawca.
  • Do świetlicy na stałe nie może zostać przyjętych więcej uczniów aniżeli jest przygotowanych miejsc świetlicowych.
  • Uczniowie korzystają z opieki w świetlicy wg harmonogramu.
  • Godzina pracy świetlicy odpowiada godzinie zegarowej.

Warunki korzystania ze świetlicy

Wychowankowie powinni:

• Przedłożyć wychowawcy świetlicy wypełnioną przez rodziców kartę zgłoszenia.
  • Regularnie uczestniczyć w zajęciach przed lekcjami lub po lekcjach.
  • Zachowywać się tak, aby nie przeszkadzać innym.
  • Dbać o czystość i estetyczny wygląd pomieszczenia.
  • Szanować sprzęt i pomoce dydaktyczne.
  • Słuchać poleceń wychowawcy świetlicy.

Wychowankom nie wolno oddalać się z terenu szkoły bez zezwolenia wychowawcy.

Każde wyjście poza teren szkoły powinno być udokumentowane pisemnie przez rodziców.