zakopaneW środę 5 października pojechaliśmy razem z klasą 8b na wycieczkę programową z wychowania fizycznego do Zakopanego. Dzień był piękny, od Krzeczowa podziwialiśmy ośnieżoną panoramę Tatr.

 

W Zakopanem pierwszym punktem były lekcje muzealne w Muzeum Tatrzańskim, które znajduje się na Krupówkach. Pan przewodnik przedstawił nam prezentację o Mariuszu Zaruskim, który był znakomitym taternikiem, narciarzem i żeglarzem. Z wykształcenia był malarzem, ukończył w Odessie Akademię Sztuk Pięknych. Żona Mariusza Zaruskiego Izabela chorowała na płuca, dlatego też zamieszkali w górach w Zakopanem.

 

Mariusz Zaruski z przyjaciółmi z wojska stworzył grupę ratowniczą TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe). Grupa ta brała udział w licznych akcjach ratowniczych. TOPR działa do dzisiaj w naszych polskich górach. Pan przewodnik opowiadał nam o akcji poszukiwawczej Aldony Szywonskiej, która trwała miesiąc. Mariusz Zaruski był pionierem polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, często wypływał z harcerzami na morze łodzią „Zawisza Czarny”, był bardzo gościnny, zawsze wpuszczał chętnych na pokład, pedantycznie dbał o porządek na statku.

 

Brał udział w pierwszej wojnie światowej, w późniejszych latach otrzymał tytuł generała brygady Wojska Polskiego W 1941 r. na początku kwietnia, Mariusz Zaruski został zatrzymany i zamknięty w więzieniu na Ukrainie (Chersoń), gdzie zmarł na tyfus lub cholerę.

 

Po lekcji w muzeum wybraliśmy się na cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie zostało pochowanych wielu zasłużonych ludzi: Kornel Makuszyński, Stanisław Marusarz, Władysław Hasior, Kazimierz Przerwa -Tetmajer, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, jest też grób Mariusza Zaruskiego. Po opuszczeniu cmentarza, poszliśmy pod dom Mariusza i Izabeli Zaruskich. Zrobiliśmy sobie tam pamiątkowe zdjęcie, następnie pan przewodnik zaprowadził nas pod budynek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 

Kolejką wyjechaliśmy na szczyt Gubałówki, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Pan Dziura podał nam nazwy poszczególnych szczytów, np.: Zawrat, Świnica, Orla Perć, Granaty, Kozi Wierch, Kasprowy Wierch.

 

Na szczycie Gubałówki mieliśmy pół godziny czasu na robienie zdjęć, oglądanie widoków i kupowanie pamiątek. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

 

Sanktuarium jest dużym budynkiem i ma piękny drewniany dach. W jego środku znajduje się piękna figura Matki Bożej Fatimskiej, a wokół Niej, jest wielki wieniec z kwiatów. Ostatnią atrakcją naszej wycieczki był postój w Mc Donaldzie, a potem powrót do Myślenic.

 

Wycieczka była bardzo emocjonująca - mieliśmy dużo atrakcji i to się wszystkim podobało. Wycieczki z panią Anitą są ciekawe, ponieważ dzięki nim poznajemy nowe miejsca, ludzi i tradycje.

 

Franciszek Koniuszy, klasa 7A

Myślenice 13.10.2022 

 

Film o wycieczce - autor Michał Sobczak - kliknij tutaj.

Back to top