olimpiada matematycznaOlimpiada Matematyczna Juniorów (OMJ) to ogólnopolskie zawody matematyczne o wysokim standardzie merytorycznym. Poprzez zmagania z zadaniami konkursowymi uczestnicy OMJ zyskują solidne podstawy do udziału w Olimpiadzie Matematycznej na poziomie ponadpodstawowym - jedynym konkursie matematycznym dającym uprawnienia przy rekrutacji na niemal wszystkie uczelnie wyższe w Polsce. Również finalistom i laureatom OMJ przysługują uprawnienia przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej oraz przy egzaminie ósmoklasisty.

Zawody OMJ są trójstopniowe. Zawody pierwszego stopnia składają się z dwóch niezależnych części: korespondencyjnej i testowej. Część korespondencyjna polega na samodzielnym rozwiązaniu ogłoszonych zadań konkursowych, natomiast część testowa odbywa się w szkole uczestnika. W tym roku szkolnym zadania z tej części uczniowie rozwiązywali 24 września 2020 roku. Zawody drugiego i trzeciego stopnia odbywają się w terminie i miejscu ogłoszonym przez Komitet Główny OMJ. Podczas 3 godzin uczestnicy rozwiązują 5 zadań otwartych. W bieżącym roku szkolnym do zawodów II stopnia zakwalifikowała się Patricia Frevel. Ta część zawodów odbyła się 23 stycznia 2021 roku w kilku miastach w Polsce. Uczniowie rozwiązywali wówczas zadania o wysokim poziomie trudności, znacząco wykraczającym poza podstawę programową.

Udział Patricii Frevel w tym etapie olimpiady zakończył się bardzo dużym sukcesem, gdyż znalazła się w gronie uczniów zakwalifikowanych do finału. W tym roku grono to składa się z 212 najbardziej uzdolnionych matematycznie uczniów z całej Polski. Zawody finałowe odbędą się w sobotę 20 marca 2021 roku.

Patricii gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w ostatnim etapie tak prestiżowego konkursu!

Katarzyna Twardosz