dzien liczby pi„Podziwu godna liczba Pi” - pisała o niej Wisława Szymborska, matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczył 707 cyfr jej rozwinięcia, a uczelnie poświęcają jej specjalne wykłady i warsztaty. 14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.

W tym roku, w ramach obchodów tego święta proponujemy uczniom klas IV- VIII trzy konkursy:

1. „Mistrz Pamięci Liczby Pi” - konkurs, podczas którego zostanie ustanowiony rekord szkoły w zapamiętaniu jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi

2.  Test wiedzy na temat liczby Pi

3. Wykonanie symbolu liczby Pi techniką orgiami według instrukcji (załącznik). Autorką schematu jest nauczycielka matematyki ze Szkoły Podstawowej w Trzemeśni prowadząca stronę na Facebook „OriMatma”.

Konkursy zostaną przeprowadzone w poniedziałek 25 marca na lekcji 6 i 7 w sali nr 9. Autorzy najlepszych prac otrzymają oceny celujące w ramach oceniania bieżącego z matematyki, za poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności matematycznych.

Zgłoszenia do konkursów wiedzy oraz wykonane prace techniką origami przyjmują nauczyciele matematyki do środy 20 marca.

Uczennice klasy 6a: Zuzanna Ryś i Aleksandra Gwóźdź przygotowały i rozwiesiły na terenie szkoły (górny korytarz) plakaty z ciekawostkami o liczbie Pi. Zachęcamy do lektury.

Święto liczby Pi obchodzić będziemy również na lekcjach matematyki i informatyki. Uczniowie klasy 6b stworzą prezentacje z informacjami o liczbie Pi, natomiast w klasie 5a zostaną przeprowadzone warsztaty, w ramach których uczniowie w doświadczalny sposób wyznaczą liczbę Pi.

Załącznik - Pi origami - kliknij tutaj.

Zapraszamy do udziału w obchodach Święta Liczby Pi w naszej szkole.

Katarzyna Twardosz

Monika Kozyra- Ulman