kal0222 grudnia 2020 zakończyliśmy projekt kaligraficzny, zorganizowany przez przedstawicielkę Rady Rodziców, Maję Ingarden, ze środków pozyskanych w ramach Inicjatywy Lokalnej. W ramach projektu odbyło się 6 spotkań warsztatowych oraz konkurs kaligraficzny. Covid-19 pomieszał trochę szyki organizatorom, ale dzięki możliwości zajęć online udało się sprawnie przeorganizować plany i zakończyć projekt z powodzeniem.

 

W projekcie wzięło udział ponad 20 dzieci z naszej szkoły, głównie z klas 2-5. Pierwsze trzy zajęcia odbywały się stacjonarnie, kolejne online. Wykładowcą był Grzegorz Barasiński, polski kaligraf i nauczyciel, założyciel Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, z wykształcenia religioznawca, z zawodu skryba – iluminator, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzieci pod okiem pana Grzegorza stawiały pierwsze kroki w kaligrafii – przy pomocy stalówek i atramentu rysowały lisie rodziny i wielkie ryby, nawet nie mając świadomości, że spędzają kolejne godziny na skomplikowanych ćwiczeniach kaligraficznych.

 

Zakończeniem projektu był konkurs kaligraficzny „Szkoła pisania”, w którym wzięło udział 46 dzieci z Myślenic, Osieczan, Jasienicy, Bysiny, Bęczarki i Głogoczowa. Zadaniem uczniów było napisanie wybranych cytatów filozoficznych dowolnym narzędziem na kartce A4. Teksty mogły być ozdobione przy pomocy farb, kredek i pisaków. Jury brało pod uwagę przede wszystkim samodzielność wykonania pracy, włożony wysiłek i zaangażowanie, kompozycję pracy, rozmieszczenie tekstu, ortografię, wykorzystanie historycznych krojów pisma oraz ogólne wrażenie estetyczne. W komisji zasiedli: Grzegorz Barasiński (przewodniczący) oraz Mirosława Chmiel i Tadeusz Jarząbek.   

 

Dzięki wsparciu i patronatowi burmistrza Jarosława Szlachetki, posła Władysława Kurowskiego oraz Grzegorza Barasińskiego ze Szkoły Kaligrafii wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody. Oczywiście te najcenniejsze trafiły do laureatów i wyróżnionych, ale nawet nagrody pocieszenia powinny zachęcić uczestników do kolejnych prób i rozwijania talentów kaligraficznych.

 

Po feriach w naszej szkole zostanie przygotowana wystawa prac – konkursowych oraz tych z zajęć z panem Grzegorzem.

 

Wyniki konkursu:

Kategoria 2-3

I miejsce: Oliwia Matuła

I miejsce: Aleksandra Biela

II miejsce: Adam Gołdon

III miejsce: Kornelia Pyrtek

Wyróżnienia: Mikołaj Ingarden, Antoni Hołuj, Paweł Posłuszny, Maria Kania, Antonii Kaleta, Maciej Filuciak, Patryk Nowotyński, Łukasz Gorczyca

 

Kategoria 4-6

I miejsce: Bartłomiej Filuciak

II miejsce: Błażej Ingarden

III miejsce: Anna Sobczyk

Wyróżnienia: Mateusz Zając, Jan Kowalik, Julia Lenart, Patrycja Orzechowska, Aleksandra Ślusarczyk

 

Kategoria 7-8

I miejsce: Emilia Bartosz 

II miejsce: Emilia Jąkała 

Wyróżnienia: Maja Ruchlewicz, Adrianna Tylek, Amelia Kowalik  

 

Dyplomy oraz nagrody można odebrać w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 po Nowym Roku w czasie pracy sekretariatu.

Tekst i zdjęcia: Maja Ingarden

 

Film z uroczystości (materiał myslenice-itv.pl) - KLIKNIJ TUTAJ.

kal01
kal02
kal03
kal04

 

 

 

 

Back to top