z kresow ocaloneNa stronie Muzeum Narodowego w Lublinie czytamy: „Każdy człowiek tworzy własną niepowtarzalną historię. Losy poszczególnych osób zbiegają się, krzyżują, mijają, oddziałują na siebie. Wiele z nich z upływem czasu ulega zapomnieniu, zwłaszcza gdy dana osoba zmieni miejsce zamieszkania. Wyjeżdża – i co potem?

 

Kresy, czyli tereny na wschód od Polski, niegdyś należące do niej, są miejscem, gdzie historia zmusiła mieszkańców do wyjazdu. Jak potoczyły się ich losy? Dokąd trafili? Z kim się spotkali, a z kim rozstali?

 

Zapytaj babcię, dziadka, a może dalszych krewnych czy sąsiadów o Kresy. Poznaj niezwykłe historie – czasem trudne, czasem radosne – jakie mają do opowiedzenia ludzie, których spotykasz, ale którzy nie są „stąd”. A może usłyszałeś o ciekawej postaci w Internecie czy telewizji? Te historie, być może dotąd bliżej nieznane, są warte opowiedzenia.

 

Poznajmy niezwykłe losy ludzi Kresów!”

 

Na apel odpowiedziała dwójka naszych uczniów: Błażej i Mikołaj Ingardenowie. Na kilka tygodni zagłębili się w zawiłe losy swoich krewnych i stworzyli dwie prace: Mikołaj lapbook opowiadający o wędrówce „Z Polski do Polski” swojego pradziadka Antoniego, który dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie, a potem losy wojenne rzuciły go do Wielkiej Brytanii, gdzie uczestniczył w wymagającym szkoleniu cichociemnych, a następnie wrócił znów do Polski, gdzie zmarł w roku 2005. Błażej przygotował animację poklatkową o Jerzym, bracie dziadka Romana, pilocie RAFu, który ze Lwowa, w więziennych wagonach trafił za działalność patriotyczną na Sybir, a potem z Armią Andersa przez Afrykę dotarł do Wielkiej Brytanii. Tam wstąpił do Królewskich Sił Powietrznych. Po wypadku wrócił do Polski, gdzie zakończył życie w roku 1949.

 

Obaj chłopcy w swoich kategoriach zdobyli pierwsze miejsca. Po uroczystym ogłoszeniu wyników mieli okazję zwiedzić lubelską Starówkę i Zamek, a na zakończenie zakosztowali uroków lubelskiej Nocy Kultury.

 

Gratulujemy chłopcom sukcesu! :)

 

lublin45
Plakat_ludziekresow_ver8
lublin01
lublin02
lublin08
lublin12
lublin22

Back to top