strzelanie2022 810 listopada 2022r. na myślenickiej strzelnicy na Zarabiu odbyły się XVI Powiatowe Zawody Strzeleckie dla Szkół Podstawowych i Szkół Ponadpodstawowych z okazji 104 rocznicy Odzyskanej przez Polskę Niepodległości. Dwudniowe zmagania na strzelnicy poprzedziło złożenie kwiatów po Pomnikiem Niepodległości przez uczniów SP2 i SP1, wraz z nauczycielem Wojciechem Kaźnicą i wiceprezesem Zarządu Powiatowego LOK Bogdanem Pietrzykiem.

 

 

Z naszej szkoły w zawodach wzięło udział czterech uczniów. Uczeń klasy 6a, Błażej Ingarden, zdobył drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych. Jego brat Mikołaj otrzymał nagrodę specjalną dla najmłodszego zawodnika.

 

W imprezie strzeleckiej udział wzięło 15 zespołów strzeleckich, w tym uczniowie: I Liceum Ogólnokształcące w Myślenicach, Zespół Szkół w Dobczycach, drużyna „Strzelec” przy Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach, Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach, SP 2 w Myślenicach, SP 4 w Myślenicach, SP w Polance, SP w Osieczanach, trzy reprezentacje Ligi Obrony Kraju i dwa zespoły Towarzystwa Gimnastycznego „SOKÓŁ”. Uczniowie SP1 wzięli udział w kategorii indywidualnej.

 

W konkurencji strzeleckiej rywalizowano w dwóch kategoriach: indywidualnej: dziewcząt i chłopców oraz zespołowej, na którą składała się suma punktów uzyskanych przez reprezentację danej szkoły. Zawodniczki i zawodnicy mieli trzy strzały próbne i dziesięć strzałów ocenianych. Szkoła Podstawowa strzelała z broni pneumatycznej, uczniowie szkół ponadpodstawowych z kbks’u. Organizator zabezpieczał amunicję oraz broń sportową z otwartymi przyrządami celowniczymi.

 

Organizatorami Zawodów był Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju w Myślenicach, Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ” w Myślenicach i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Myślenice. Projekt objęty był Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka i Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego. Patronatem Honorowym i wsparciem finansowym objęte zostały Zawody przez Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Władysława Kurowskiego, Starosty Powiatu Myślenickiego Józefa Tomala, Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetkę, Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach insp. Macieja Kubiaka, Dowódcę 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcina Siudzińskiego i Prezesa Zarządu Spółki Sportowej w Myślenicach Michała Karola Funka.

 

11 Małopolska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej wystawiła dwa stanowiska, na których młodzież mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym oraz uzyskać informacje o możliwości wstąpienia do WOT.

 

Dlaczego warto uprawiać strzelectwo? Zalet jest wiele. Jako dyscyplina sportowa strzelectwo wymaga dużych umiejętności, przede wszystkim w posługiwaniu się bronią palną, ale też duży nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo. Jest to sport wszechstronnie rozwijający. Wspomaga harmonijny rozwój zarówno sił witalnych, jak i umysłu, a młodych ludzi uczy odpowiedzialności. O sukcesie często decyduje umiejętność koncentracji, tak przydatna w codziennym życiu. Uprawianie strzelectwa jest bardzo emocjonujące, ale też doskonale wycisza i odpręża. Niezbędne jest opanowanie oddechu, które pomaga w skupieniu i wpływa na precyzję strzelania. Poza tym umiejętność posługiwania się bronią wzmacnia pewność siebie.

 

Przed nami rok przygotowań, żeby w przyszłym roku nie tylko poprawić frekwencję, ale też zająć miejsce na podium w kategorii drużynowej. 

 

tekst: Maja Ingarden

fot: Maja Ingarden, Bogdan Pietrzyk, Błażej Ingarden

 

strzelanie2022 (1)
strzelanie2022 (2)
strzelanie2022 (3)
strzelanie2022 (4)
strzelanie2022 (5)
strzelanie2022 (6)
strzelanie2022 (7)
strzelanie2022 (8)

Back to top