orieenting katowice 7We wtorek 17 października 2023 roku matematycznie uzdolnieni uczniowie naszej szkoły w nagrodę za swoje zeszłoroczne osiągnięcia pojechali w okolice Katowic i Rudy Śląskiej, aby wziąć udział w imprezie orienteeringowej „Z kompasem w las”. Wyjazd ten odbył się w ramach projektu „Orienteering łączy i angażuje”. Panie Katarzyna Twardosz i Monika Kozyra- Ulman- koordynatorki tego projektu w naszej szkole były jednocześnie opiekunami podczas tego wyjazdu.

Po około dwugodzinnej podróży w towarzystwie uczniów z SP 2 dotarliśmy na miejsce. Podczas zbiórki organizatorzy przypomnieli zasady zachowania się na trasie oraz udzielili kilku przydatnych rad. Następnie każda z grup otrzymała swoją kartę odpowiedzi z minutą startową i nazwą szkoły. Grupy składały się zazwyczaj z dwóch - trzech osób. Na start pierwszej pary uczniów naszej szkoły czekaliśmy około godziny. Mapę otrzymywaliśmy tuż przed startem. Uczestników podzielono na dwie kategorie: klasy 4-6 oraz klasy 7-8. Kategorie różniły się mapą, ilością punktów kontrolnych i ich umiejscowieniem. Na odnalezienie wszystkich punktów dano nam 90 minut. Każdy punkt kontrolny zaznaczony był na mapie kółkiem. Zdarzało się jednak, że w okolicy właściwego punktu kontrolnego zawieszono inne, nie do końca zgadzające się z mapą, jednak wystarczająco blisko prawdziwego, aby zmylić uczestników. Zadanie orienteeringowe polegało na znalezieniu właściwych punktów kontrolnych - tzw. ,,lampionów i wpisaniu zawieszonymi przy nich kredkami dwuliterowego kodu napisanego na lampionie.

To wydarzenie było nie tylko świetną zabawą, ale również dobrym ćwiczeniem umiejętności posługiwania się mapą i orientacji w terenie. Liczę, że odbędzie się ono również w przyszłym roku.

Zofia Mucha, klasa 6b

W imprezie w Katowicach wzięło udział około stu zespołów.

W kategorii uczniów klas 4-6 na podium znalazły się aż dwa zespoły reprezentujące naszą szkołę:

I miejsce: zespół Skalowcy w składzie: Tymon Czaplicki, Antoni Sawicki i Jakub Serafin z klasy 5a

III miejsce: zespół BFF w składzie Anna Sobczak i Julia Zając z klasy 5b

W pierwszej dziesiątce znalazł się także zespół Konstantynopolitańczykowianeczki w składzie Cecylia Malczewska, klasa 6a i Zofia Mucha, klasa 6b.

Również w kategorii klas 7- 8 dwa nasze zespoły znalazły się w pierwszej piątce:

IV miejsce: zespół Lufa w krzokach w składzie Szymon Hodurek i Dominik Szymski, klasa 8a

V miejsce: zespół Chęć i spółka w składzie: Jakub Chęć i Mateusz Mirek, klasa 8a

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów :)

Tekst i zdjęcia Katarzyna Twardosz

orieenting_katowice (3)