dzien piPodziwu godna liczba Pi - pisała o niej Wisława Szymborska, matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia, a uczelnie poświęcają jej specjalne wykłady i warsztaty. 14 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.

W tym roku również nasza szkoła weźmie udział w obchodach tego święta. Z tej okazji klasa 6a wraz z nauczycielem matematyki Panią Katarzyną Twardosz zaprasza do udziału w  rozgrywkach międzyklasowych.

Zadaniem klas IV - VIII jest przygotowanie:

• prezentacji multimedialnej,
  • plakatu,
  • udekorowanie sali,
  • upieczenie ciastek/ciasta,
  • napisanie wiersza,  rymowanki lub stworzenie piosenki.

Zadaniem klas I - III jest wykonanie pod opieką wychowawców pracy w jednej  z dwóch kategorii:

a) praca plastyczna w formacie A3 – wykonanie symbolu liczby Pi dowolną techniką, np. kredka, farby, wyklejanka, ołówek, węgielek, wycinanka itp.

b) model przestrzenny – wykonanie symbolu liczby Pi np. z plasteliny, patyczków, masy solnej, itp.

Klasa, która otrzyma największa liczbę punktów, zaprezentuje swoje prace podczas tegorocznego Festiwalu Nauki, a uczniowie najlepszych prac otrzymają pochwały oraz oceny celujące (cząstkowe) z matematyki, języka polskiego, plastyki, muzyki lub informatyki.

W tym dniu przeprowadzone będą również konkursy indywidualne, warsztaty oraz kiermasz ciast i ciasteczek:

Konkursy indywidualne:

1. Quiz wiedzy na temat liczby Pi dla klas IV- VIII

2. „Mistrz Pamięci Liczby Pi” - konkurs, podczas którego zostanie ustanowiony rekord szkoły w zapamiętaniu jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi (w kategorii klas I - III i IV - VIII).

3. Konkurs związany z liczba Pi dla klasy III

Warsztaty:

Doświadczalne wyznaczanie liczby Pi- klasy IV i V

Kiermasz:

Tego dnia odbędzie się kiermasz ciast i ciasteczek w kształcie liczby Pi lub w kształcie koła, a pieniądze zostaną przekazane na  cele charytatywne. Zestaw będzie kosztował 3,14 zł :)

Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie (u przewodniczących klas).

Zapraszam do udziału w obchodach Święta Liczby Pi w naszej szkole! :)

Katarzyna Twardosz