uj logoKonkurs Świetlik został objęty Honorowym Patronatem przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego

W dniu 9 marca 2021 r. uczniowie klas 1-3 pisali test XIV edycji konkursu przyrodniczego „Świetlik”. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W kilku salach, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa wzięło udział 45 osób.

Konkurs skierowany jest do dzieci z najmłodszych klas, ponieważ to w tym czasie procesu kształcenia rozwijają się najważniejsze predyspozycje, zainteresowania i talenty. Uczniowie po przeprowadzonych doświadczeniach uświadomili sobie, że wszystko, co dzieje się w naturze, ale też w domu, szkole, w środowisku najbliższym, da się wyjaśnić w sposób naukowy. Dlatego też każdy może mieć swój wkład w rozwój świata. Ponadto, doświadczenia przeprowadzane w warunkach domowych pozwoliły na ciekawe, kreatywne spędzenie czasu w gronie rodziny. Uczyły dyscypliny, cierpliwości i odpowiedzialności.

Formuła testu również nastawiona jest na pokazanie dzieciom, że oprócz wiedzy teoretycznej, niezwykle istotna jest umiejętność logicznego rozumowania, przeprowadzania wywodów, które są charakterystyczne dla świata nauki.

Na wyniki musimy poczekać, ale uważamy, że uczestnicy już są wygrani. Zdobyli wiedzę przygotowując się do konkursu oraz będą mieli możliwość zastosowania jej w kolejnych latach szkolnych.

Koordynator konkursu

Edyta Ptasińska-Figuła