wawel2022 1Dnia 27 października 2022 r. uczniowie klasy 3a i 3b wraz z opiekunami Panią Edytą Baranek, Panią Magdaleną Kocur ,Panią Justyną Baruch oraz Panią Ireną Chwiej wybrali się do Krakowa na Zamek Królewski na Wawelu. Celem wyprawy były warsztaty historyczne pt.: „ Życie codzienne na zamku".

Po przybyciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, w których rozpoczęliśmy naszą niezwykłą podróż do przeszłości.

Podczas zwiedzania komnat zamkowych sympatyczne panie przewodniczki przybliżały uczniom warunki życia codziennego dawnych mieszkańców zamku, obyczaje, kulturę oraz ceremoniał dworu królewskiego, a my mogliśmy poczuć się jak prawdziwi mieszkańcy dworu. Opowiadając , Panie oprowadzające zwracały uwagę na przeznaczenie poszczególnych sal oraz na najważniejsze elementy wyposażenia ekspozycji, omawiały rolę i obowiązki postaci związanych z dworem królewskim. Na koniec każdy z uczestników mógł wcielić się w rolę kuchmistrza, wymyślając potrawy na królewską wieczerzę.

Po zwiedzaniu komnat królewskich udaliśmy się na spotkanie z naszym przewodnikiem, który pokazał i omówił ważniejsze punkty na Wawelu. Nasze zwiedzanie zakończyło się spotkaniem ze Smokiem Wawelskim, który przywitał nas radośnie ziejąc ogniem. Po zakupieniu pamiątek oraz krakowskich obwarzanków, udaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Wycieczka do Krakowa na Wawel bardzo nam się podobała. Była niezwykłą przygodą, pełną odkryć, ale przede wszystkim świetną zabawą! :)

Edyta Baranek

Magdalena Kocur