zolnierze wykleciW 2011 roku zostało ustanowione nowe święto – DZIEŃ PAMIĘCI ,,ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH’’. Nazywamy ich także żołnierzami NIEZŁOMNYMI.

 

Byli to ludzie, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się, że w Polsce władzę przejęli komuniści. Sprzeciwiali się sowietyzacji Polski. Chcieli Polski wolnej, demokratycznej, bez wpływów sowieckich. Najczęściej byli to bohaterowie wojenni, żołnierze Armii Krajowej. Nowa władza zaciekle zwalczała swoich przeciwników, torturowano, wydawano wyroki śmierci bez żadnych podstaw i dowodów.

 

Po wykonaniu wyroku śmierci chowano naszych bohaterów w bezimiennych, często zbiorowych mogiłach. Prawda nigdy miała nie wyjść na światło dzienne. Stało się na szczęście inaczej, po wielu latach odnajdywane są groby żołnierzy niezłomnych, przywracana jest pamięć i dobre imię ludzi, którzy nigdy się nie pogodzili z nową komunistyczną władzą i ostatnie swoje lata spędzili w oddziałach partyzanckich, kryjąc się przed oprawcami, którzy zamienili ich życie w piekło.

 

Więcej informacji znajdziecie w prezentacji, którą przygotowała Wasza koleżanka - Ola Płoszaj. Zachęcam do zapoznania się z nią. Dostępna jest ona TUTAJ.  

Jadwiga Lenart

Back to top